Prelegenci

Lidia Rudnicka

Prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka

— prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz kierownik Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Prof. Lidia Rudnicka jest z wykształcenia lekarzem, specjalistą dermatologiem wenerologiem. Studiowała w Uniwersytetach w Bonn (Niemcy) i Kolonii (Niemcy) oraz na Akademii Medycznej w Warszawie. Ukończyła dwuletnie studia podyplomowe z zakresu zarządzania zakładami opieki zdrowotnej w Szkole Głównej Handlowej. Była stypendystką National Institues of Health w Bethesda (USA), Universitaire de Liège (Belgia) oraz Thomas Jefferson University w Filadelfii (USA). Na jej dorobek naukowy składa się ponad 200 publikacji o łącznym IF wynoszącym ponad 400 punktów. Głównym osiągnięciem naukowym prof. Rudnickiej jest opracowanie metody trichoskopii do diagnostyki zmian w obrębie skóry owłosionej głowy. Metoda trichoskopii, zaprezentowana po raz pierwszy kilkanaście lat temu, stała się podstawową dermatologiczną techniką diagnostyczną na całym świecie. Opublikowany pod współredakcją prof. Rudnickiej Atlas of Trichoscopy jest jedną z najczęściej kupowanych książek medycznych firmy Springer London New York, przetłumaczony na kilka języków na świecie.  W maju 2020 ukazała się wersja polska Atlasu. Zainteresowania kliniczne prof. Rudnickiej skupiają się głównie wokół nowoczesnych metod nieinwazyjnego obrazowania skóry oraz autoimmunizacyjnych chorób skóry, takich jak twardzina układowa, toczeń rumieniowaty, łysienie plackowate i łuszczyca. Organizuje i aktywnie uczestniczy w promowaniu profilaktyki nowotworów skóry. Jako ekspert w dziedzinie trichoskopii i leczenia układowych chorób autoimmunizacyjnych była zaproszonym gościem wielu konferencji w ponad 30 krajach na świecie, w tym corocznych edycji American Academy of DermatologyEuropean Academy of Dermatology and Venereology. W okresie pandemii COVID-19 zaangażowała się w działalność popularnonaukową i edukacyjną związaną z infekcjami SARS-CoV-2. Jest również autorką publikacji naukowych dotyczących dermatologicznego punktu widzenia na COVID-19. 

Grażyna Kamińska-Winciorek

Dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, profesor Narodowego Instytutu Onkologii

— specjalista dermatolog wenerolog. Aktualnie pracuje w Klinice Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Narodowym Instytucie Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie, Państwowym Instytucie Badawczym w Gliwicach. Prof. Grażyna Kamińska-Winciorek jest członkiem rady naukowej Międzynarodowego Towarzystwa Dermoskopii, członkiem  Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii, a także  Europejskiej Akademii Dermatologii Onkologicznej. Ponadto w latach 2006–2008 działała jako członek Komitetu Doradczego  Światowego Towarzystwa Teledermatologii. Od 2018 roku jest Przewodniczącą Sekcji Dermoskopii i Innych Technik Obrazowania Skóry (DITOS) w ramach Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. 

Od prawie 20 lat zajmuje się dermoskopią w praktyce klinicznej oraz w projektach naukowych, jest autorem jednej z pierwszych autorskich monografii wydanych w Polsce pod tytułem „Dermatologia cyfrowa” poświęconej dermoskopii i teledermatologii. Ponadto jest autorem i współautorem rozdziałów w książkach medycznych, ponad 100 publikacji naukowych dotyczących m.in. dermoskopii w diagnostyce chorób skóry, a także toksyczności skórnych związanych z terapią onkologiczną  oraz skórnej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi.

Wojciech Glinkowski

Dr hab. n. med. Wojciech Glinkowski

— specjalista ortopedii, traumatologii i medycyny sportowej (z wyróżnieniem) oraz chirurgii kręgosłupa (European Spine Diploma).

Afiliacje:

  • Centrum Doskonałości „TeleOrto” — Telediagnostyki i leczenia chorób i obrażeń narządu ruchu, Zakład Informatyki Medycznej i Telemedycyny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polska. Prezes Polskiego Towarzystwa Telemedycyny i e-Zdrowia, Warszawa, Polska (https://www.telemedycyna.org)
  • Wiceprezes Zarządu Międzynarodowego Akceleratora Technologii Telemedycznych (https://iatt.pl/en/) Członek Rady Nadzorczej Narodowego Centrum Profilaktyki Zdrowotnej SA (http://www.ncpz.eu/)

Wiodące zainteresowania naukowe:

  • metody pomiarowe i EBM w chirurgii kręgosłupa, ortopedii, traumatologii układu mięśniowo-szkieletowego, medycynie sportowej
  • choroby metaboliczne kości, w tym osteoporoza, dysplazja włóknista, choroba Pageta
  • chirurgiczne leczenie złamań, w tym złamań szczególnie kręgosłupa i miednicy
  • leczenie zaburzeń kręgosłupa, w tym robotycznych, małoinwazyjnych i endoskopowych
  • nowoczesne technologie informacyjne w ortopedii i traumatologii
  • choroba zwyrodnieniowa stawów, ocena, procedury i telerehabilitacja
  • telemedycyna, telediagnostyka i nauczanie na odległość
  • zdalna diagnostyka gojenia złamań
  • zdalna  diagnostyka złamań kręgów
  • zdalna diagnostyka i ocena wad postawy
  • zdalne przygotowanie gorsetów ortopedycznych spersonalizowanych
  • telerehabilitacja układu mięśniowo-szkieletowego
  • nowoczesne metody wspomagania diagnostyki i leczenia chorób i obrażeń narządu ruchu
  • kliniczne wspomaganie decyzji w ortopedii
  • systemy oceny wyników zorientowanych na pacjenta i oceny jakości życia pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu, głównie PROMIS® (system informacji o pomiarach wyników zgłaszanych przez pacjentów)
  • nowoczesne, małoinwazyjne metody chirurgiczne w leczeniu chorób i obrażeń narządu ruchu


 

Ernest Kuchar

Dr hab. med. Ernest Kuchar

— lekarz specjalista pediatrii, medyny sportowej i chorób zakaźnych, wykładowca akademicki. Od 2015 roku kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje w Profemed — Luxmed. Ukończył wrocławski Uniwersytet Medyczny oraz podyplomowe Studia Zarządzania i Oceny Technologii Medycznej. Stypendysta Fogarthy Foundationoraz American-Austrian Foundation. Odbył staże w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i USA. Ekspert portali medycznych: DynaMed, Medycyna Praktyczna i Konsylium24.pl. Popularyzator wiedzy medycznej w Internecie, Zajmował się obalaniem mitów medycznych, współtworzył portal „Pogromcy Mitów Medycznych”. Wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, od 2018 roku prezes PTW. Członek polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Lekarzy Epidemiologów i Chorób Zakaźnych, Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, European Society for Paediatrc Infectious Diseases (ESPID) i International Organisation of Sports Medicine (FIMS). Autor ponad 200 publikacji naukowych.

Marek Posobkiewicz

Marek Posobkiewicz

— absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, studiów podyplomowych MBA Instytutu Podstaw Informatyki PAN oraz Total Design Management  w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Posiada specjalizację z chorób wewnętrznych, medycyny morskiej i tropikalnej oraz organizacji ochrony zdrowia. Pełnił służbę w Marynarce Wojennej jako lekarz dywizjonu Pomocniczych Jednostek Pływających Komendy Portu Wojennego, jako kierownik ambulatorium oraz szef sekcji służby zdrowia Komendy Portu Wojennego, odbywał liczne rejsy krajowe i zagraniczne. Pełnił funkcje krajowego specjalisty w dziedzinie medycyny hiperbarycznej przy Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Od wielu lat udziela porad lekarskich dla załóg statków znajdujących się na morzu w ramach międzynarodowego systemu Medical Radio. Lekarz konsultant Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście, lekarz dyżurny na oddziale chorób wewnętrznych oraz w pogotowiu ratunkowym. Koordynator polskich i niemieckich służb medycznych na wyspie Uznam. Wykłada na szkoleniach i kursach medycznych w Centrum Kształcenia Zawodowego oraz w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu. Trener i uczestnik szkoleń na międzynarodowych warsztatach ShipSan.

Działalność społeczna: Wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Świnoujściu, Sędzia Sądu Lekarskiego Wojskowej Izby Lekarskiej, Sędzia Regionalnego Sądu Polubownego w Świnoujściu, koordynator ratowniczych służb medycznych polskich i niemieckich.

Od stycznia 2005 roku Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny w Świnoujściu. Od października 2011 roku Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. Od sierpnia 2012 do sierpnia 2018 roku Główny Inspektor Sanitarny. Od marca 2019 roku Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Obecnie pełni również funkcję Koordynatora ds. oceny ryzyka COVID-19 w największym szpitalu jednoimiennym zajmującym się zakażonymi SARS-CoV-2 (Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie).

W czasie wolnym od pracy pasjonuje się muzyką, sportem i podróżami.

Znany z niekonwencjonalnych kampanii prozdrowotnych, w których wcielał się w postać Rapera Gisu, Rockera Gisu oraz Don Gisu i ostrzegał przed szkodliwym wpływem na zdrowie dopalaczy, papierosów, nieznanych grzybów; ostrzegał również przed beztroskim zażywaniem suplementów diety i promował wiedzę związaną z bezpieczeństwem szczepień.

Paweł Sowisło

Mec. Paweł Sowisło

— założyciel Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło&Topolewski S.K.A. 

Ceniony ekspert w zakresie prawa karnego oraz karnego-gospodarczego, a także w prowadzeniu skomplikowanych sporów w imieniu komercyjnych podmiotów gospodarczych. Posiada ponad 20-letnie praktyczne doświadczenie w opracowaniu strategii i prowadzeniu skomplikowanych sporów sądowych, reprezentując w nich największe ogólnokrajowe podmioty gospodarcze. Jest uznanym obrońcą w wieloaspektowych sprawach karnych, karnych-gospodarczych i karnych-skarbowych, reprezentując w nich członków zarządów oraz kadry menedżerskiej podmiotów gospodarczych. Członek rad nadzorczych podmiotów notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Od 29 czerwca 2019 roku jest również Prezesem Polskiego Towarzystwa Prawa Sportowego. Nauczyciel zawodu i mentor ponad 80 wielkopolskich adwokatów i radców prawnych, dla których pełnił funkcję patrona w okresie aplikacji, którą odbywali w Kancelarii. Prekursor na wielkopolskim rynku prawniczym nowego modelu biznesowego współpracy kancelarii prawnej z podmiotami gospodarczymi polegającego na zaoferowaniu, oprócz pomocy prawnej, także kompleksowej obsługi: podatkowej, księgowo-audytorskiej, finansowej. Jako pierwszy w Wielkopolsce stworzył w ramach Kancelarii wyspecjalizowany departament medyczny, zamówień publicznych i podatkowy, a także firmy: Musiał, Sowisło&Topolewski Audit Services Sp. z o.o. dedykowaną do obsługi księgowo-kadrowo-audytorskiej oraz DST Consulting Sp. z o.o. dedykowaną do aranżowania dla klientów zewnętrznego finansowania. W 1988 roku ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1991 roku otrzymał uprawnienia prokuratorskie, a następnie, w 1993 roku, został wpisany na listę radców prawnych. Od 2003 roku wykonuje zawód adwokata.

Copyrights © 2024 Via Medica